Leicester, Leicestershire, S Nicholas
| Place | Leicester S Nicholas |
| Unitary authority | City of Leicester |
| Lieutenancy area | Leicestershire |
| Country | England |
| Historic county | Leicestershire |
| Dove tower ID | 21550 |
| Rings | 3 (chime), tenor 6–1–12 in CSee below 1 (chime), tenor 22–0–0 in ESee below |
| Grid reference | SK582045 |
| Latitude & longitude | 52.63514, -1.14089View on map, or get directions from Google MapsList nearest towers |
| Satnav lat & long | No optimised destination for satellite navigation has been submittedAdd details |
| Postcode | LE1 4LJ |
| Diocese | Leicester |
| Church group | Church of England |
| Listed grade | I by Historic England |
| Church heritage record | 6498 |
Chime of 3, tenor 6–1–12 in C
| Bells | 3 (chime)Edit details |
| Tenor | 6–1–12 (712 lb or 323 kg) in C (1019.0 Hz) |
| Bell | Weight | Frequency | Note | Diameter | Dated | Founder | Canons | Turning | Hanging | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 3–0–1 | 1210.0 | E♭ | 26.00″ | 1656† | George I Oldfield | R | D | |||
| 2 [3] | 4–0–1 | 1120.0 | D♭ | 28.00″ | 1710† | William Noone | Y | D | |||
| 3 [4] | 6–1–12 | 1019.0 | C | 32.00″ | 1617 | Hugh II Watts | Y | D |
Chime of 1, tenor 22–0–0 in E
| Bells | 1 (chime)Edit details |
| Tenor | 22–0–0 (2464 lb or 1118 kg) in E (651.5 Hz) |
| Bell | Weight | Frequency | Note | Diameter | Dated | Founder | Canons | Turning | Hanging | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 22–0–0 | 651.5 | E | 48.50″ | 1949 | Gillett & Johnston | F | S |
Notes
[1]Source contributor
D L Cawley, Sep 2002
Published: 23/11/2021
[2]Source contributor
G A Dawson, Feb 1997
Published: 23/11/2021
[3]Notes
2 of 3: 6 canons
Published: 23/11/2021; updated: 12/05/2025
[4]Notes
3 of 3: 6 canons
Published: 23/11/2021; updated: 12/05/2025
Update log
| 29/07/2025 | 1/1: nominal added [Alan Buswell from G&J records] |
| 22/01/2023 | Other bells renamed chime; 1-3: hanging type added; single bell: hanging type amended [David Cawley] |