New Buckenham, Norfolk, S Martin
| Place | New Buckenham S Martin |
| Lieutenancy area | Norfolk |
| Country | England |
| Historic county | Norfolk |
| Dove tower ID | 16308 |
| Rings | 8 (full-circle ring), tenor 11–0–7 in GSee below 3 (chime), tenor 7 cwtSee below |
| Frames | 2See below |
| Grid reference | TM087905 |
| Latitude & longitude | 52.47298, 1.07273View on map, or get directions from Google MapsList nearest towers |
| Satnav lat & long | No optimised destination for satellite navigation has been submittedAdd details |
| Postcode | NR16 2AT |
| Diocese | Norwich |
| Church group | Church of England |
| Listed grade | I by Historic England |
| Church heritage record | 9036 |
| Also | Toilet |
| URL | https://ndar.org.uk/towers/new-buckenham/ |
| Affiliation | Norwich Diocesan Association |
| Performances | Search for performances on BellBoardCustomise |
| Peal boards | No peal boards have been uploaded to BellBoard yet The Central Council is collecting photographs of all peal boards, and curating and uploading them to BellBoard. This includes material from earlier systems found here. |
Ring of 8, tenor 11–0–7 in G
| Bells | 8 (full-circle ring)Edit details |
| Tenor | 11–0–7 (1239 lb or 562 kg) in G (792.6 Hz) |
| Projects & overhauls | 2005 by Whites of Appleton (major overhaul) 1871 by George Day & Sons (major overhaul) Bells rehung 1814 by William Dobson (ring created) Ring installed |
| Tuned | 2005 |
| Peals | View 36 peals in the Felstead Database |
| Bell | Weight | Frequency | Note | Diameter | Dated | Founder | Canons | Turning | Hanging | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 4–1–14 | 1584.8 | G | 26.00″ | 2005 | Whitechapel Bell Foundry | F | FC | |||
| 2 | 4–3–25 | 1484.7 | F♯ | 27.00″ | 2005 | Whitechapel Bell Foundry | F | FC | |||
| 3 | 5–0–5 | 1326.1 | E | 28.50″ | 1814 | William Dobson | Y | FC | |||
| 4 | 4–3–6 | 1185.0 | D | 29.00″ | 1814 | William Dobson | Y | FC | |||
| 5 | 5–1–14 | 1059.2 | C | 30.50″ | 1814 | William Dobson | Y | FC | |||
| 6 | 5–3–20 | 992.6 | B | 31.75″ | 1814 | William Dobson | Y | FC | |||
| 7 | 8–1–9 | 887.1 | A | 36.00″ | 1814 | William Dobson | Y | FC | |||
| 8 | 11–0–7 | 792.6 | G | 40.00″ | 1814 | William Dobson | Y | FC |
Chime of 3, tenor 7 cwt
| Bells | 3 (chime)Edit details |
| Tenor | 7 cwt (~800 lb or ~400 kg) |
| Bell | Weight | Frequency | Note | Diameter | Dated | Founder | Canons | Turning | Hanging | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 4 cwt | 26.00″ | c1499† | Norwich foundry | Y | ||||||
| 2 | 4½ cwt | 28.50″ | c1499† | Norwich foundry | Y | ||||||
| 3 | 7 cwt | 30.50″ | c1410† | Norwich foundry | Y |
Details of frames
| Frame | Bells | Year | Material | Maker | Truss | Layout | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 9 | 1, 2, 3 of chime | 1814 | Oak | Francis & Joseph Aldis | ||||
| 1 | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 of 8 | 2005 | Cast iron | Whites of Appleton |
Update log
| 15/09/2022 | Overhaul year amended [Newspaper- Ipswich Journal 28 & 31 Jan 1871 via Neal Dodge] |
| 28/12/2021 | 1-7: nominal added [Nigel Taylor's personal tuning records via David Sloman] |