Headcorn, Kent, S Peter & S Paul
| Place | Headcorn S Peter & S Paul |
| Lieutenancy area | Kent |
| Country | England |
| Historic county | Kent |
| Dove tower ID | 13670 |
| Rings | 8 (full-circle ring), tenor 21–0–5 in D♯See below |
| Frames | 1See below |
| Grid reference | TQ831442 |
| Latitude & longitude | 51.16776, 0.61852View on map, or get directions from Google MapsList nearest towers |
| Satnav lat & long | No optimised destination for satellite navigation has been submittedAdd details |
| Postcode | TN27 9NR |
| Diocese | Canterbury |
| Church group | Church of England |
| Listed grade | I by Historic England |
| Church heritage record | 1824 |
| URLs | http://kent.lovesguide.com/tower.php?id=97 http://kcacr.org.uk/ashford-district/towers/towers-details/#Headcorn |
| Affiliation | Kent County Association |
| Performances | Search for performances on BellBoardCustomise |
| Peal boards | No peal boards have been uploaded to BellBoard yet The Central Council is collecting photographs of all peal boards, and curating and uploading them to BellBoard. This includes material from earlier systems found here. |
Ring of 8, tenor 21–0–5 in D♯
| Bells | 8 (full-circle ring)Edit details |
| Tenor | 21–0–5 (2357 lb or 1069 kg) in D♯ (606.0 Hz) |
| Practices | Thu |
| Peals | View 87 peals in the Felstead Database |
| Additional information | Tuned to old concert pitch (A=454Hz) |
| Bell | Weight | Frequency | Note | Diameter | Dated | Founder | Canons | Turning | Hanging | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 4–3–8 | 1216.0 | D♯ | 28.75″ | 1947 | Mears & Stainbank | F | 8 | FC | ||
| 2 | 5–1–12 | 1144.0 | C𝄪 | 30.00″ | 1947 | Mears & Stainbank | F | 8 | FC | ||
| 3 | 6–0–18 | 1020.0 | B♯ | 32.75″ | 1891 | John Warner & Sons | R | 8 | FC | ||
| 4 | 7–1–13 | 908.0 | A♯ | 34.00″ | 1922 | Alfred Bowell | F | 8 | FC | ||
| 5 | 8–3–12 | 810.0 | G♯ | 38.00″ | 1891 | John Warner & Sons | R | 8 | FC | ||
| 6 | 10–1–16 | 764.0 | F𝄪 | 40.00″ | 1891 | John Warner & Sons | R | 8 | FC | ||
| 7 | 13–3–6 | 680.0 | E♯ | 44.25″ | 1720 | Richard Phelps | R | 8 | FC | ||
| 8 | 21–0–5 | 606.0 | D♯ | 50.12″ | 1989 | Whitechapel Bell Foundry | F | N | FC |
Details of frame
| Frame | Bells | Year | Material | Maker | Truss | Layout | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 |
Update log
| 18/06/2020 | Tenor note and ring key not OCP D but rather IP D#-46c [Nigel Taylor via pNBR] |
| 18/06/2020 | 1-8: nominal,frameid,turning added,note amended [Nigel Taylor via 00013841] |
| 18/06/2020 | 1-7: canon info added; 8: diam added; 1,3,4: diam amended [Nigel Taylor via 00013841] |