Quebec City, Quebec, Canada, Cath Ch of Holy Trinity
| Place | Quebec City Cath Ch of Holy Trinity Shown in county lists as Quebec Cath |
| Province | Quebec |
| Country | Canada |
| Dove tower ID | 13602 |
| Rings | 8 (full-circle ring), tenor 14–0–23 in FSee below |
| Frames | 1See below |
| Latitude & longitude | 46.81278, -71.20682View on map, or get directions from Google MapsList nearest towers |
| Satnav lat & long | No optimised destination for satellite navigation has been submittedAdd details |
| Postcode | G1K 3Y7 |
| Diocese | Quebec |
| Church minority | Anglican Church of Canada |
| Also | Toilet |
| URLs | https://changeringingquebec.ca/ https://www.nagcr.org/towers-and-bands/quebec-city-holy-trinity |
| Affiliation | North American Guild |
| Performances | Search for performances on BellBoardCustomise |
| Peal boards | View peal boards on BellBoard As of last night, BellBoard had images of 1 board recording performances at this tower The Central Council is collecting photographs of all peal boards, and curating and uploading them to BellBoard. This includes material from earlier systems found here. |
Ring of 8, tenor 14–0–23 in F
| Bells | 8 (full-circle ring)Edit details |
| Tenor | 14–0–23 (1591 lb or 722 kg) in F (681.0 Hz) |
| Practices | Tue (exc 2nd: Tuesday practices are occasionally (probably monthly) to be held at S Matthew’s Bell Tower; intending visitors are advised to confirm practice arrangements with the local contact) 19:00 |
| Projects & overhauls | 2007 by Whitechapel Bell Foundry (major overhaul) Bells tuned and rehung in a new frame 1830 by Thomas II Mears (ring created) Ring installed |
| Tuned | 2006 |
| Peals | View 19 peals in the Felstead Database |
| Additional information | Tuned to old concert pitch (A=454Hz) |
| Bell | Weight | Frequency | Note | Diameter | Dated | Founder | Canons | Turning | Hanging | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 4–3–13 | 1364.5 | F | 28.00″ | 1830 | Thomas II Mears | R | 8 | FC | ||
| 2 | 5–2–18 | 1277.0 | E | 30.25″ | 1830 | Thomas II Mears | R | 8 | FC | ||
| 3 | 5–3–20 | 1137.5 | D | 31.38″ | 1830 | Thomas II Mears | R | 8 | FC | ||
| 4 | 6–0–19 | 1016.5 | C | 32.63″ | 1830 | Thomas II Mears | R | 8 | FC | ||
| 5 | 6–3–18 | 910.0 | B♭ | 34.38″ | 1830 | Thomas II Mears | R | 8 | FC | ||
| 6 | 8–3–23 | 849.5 | A | 38.38″ | 1830 | Thomas II Mears | R | 8 | FC | ||
| 7 | 9–2–2 | 761.5 | G | 39.38″ | 1830 | Thomas II Mears | R | 8 | FC | ||
| 8 | 14–0–23 | 681.0 | F | 45.25″ | 1830 | Thomas II Mears | R | 8 | FC |
Details of frame
| Frame | Bells | Year | Material | Maker | Truss | Layout | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 | 2007 | Steel | Whitechapel Bell Foundry | 8.1.B.c | 8.3 |
Update log
| 28/01/2026 | Tuning year amended [Nigel Taylor] |
| 15/01/2026 | URL, 2007 overhaul description, tuning year added; PN amended; Fr1: material amended, truss added; 1-8: turning added [Donna McEwen, tower captain. Neil Thomas, ex WBF (turning & Fr1)] |
| 08/07/2025 | PN start time amended [Donna McEwen, local contact] |
| 11/08/2024 | PN amended [Donna McEwen, local contact] |
| 03/06/2024 | Ringing is no longer suspended; PN added [Donna McEwen, local contact] |
| 07/06/2023 | In spite of the ringing for the 2023 Québec City May Ringing Weekend, ringing has not yet resumed [Donna McEwen, local contact] |
| 05/10/2022 | Ringing suspended due to tower repairs [Donna McEwen (tower captain) via #003933] |
| 25/10/2019 | 1-8: partials added [Tim Jackson via e-mail] |
| 15/10/2019 | Indication of available toilet facility added [TimJ (REMRKS247; info L Lazzerini) via e-mail] |
| 15/10/2019 | 1-7: nominal added; 8: nominal amended [Tim Jackson via e-mail] |