Beaconsfield, Buckinghamshire, S Mary & All Saints
| Place | Beaconsfield S Mary & All Saints |
| Unitary authority | Buckinghamshire |
| Lieutenancy area | Buckinghamshire |
| Country | England |
| Historic county | Buckinghamshire |
| Dove tower ID | 13441 |
| Rings | 8 (full-circle ring), tenor 19–1–20 in E♭See below Other bellsSee below |
| Frames | 1See below |
| Grid reference | SU944900 |
| Latitude & longitude | 51.60099, -0.63735View on map, or get directions from Google MapsList nearest towers |
| Satnav lat & long | No optimised destination for satellite navigation has been submittedAdd details |
| Postcode | HP9 1ND |
| Diocese | Oxford |
| Church group | Church of England |
| Listed grade | II* by Historic England |
| Church heritage record | 9798 |
| URL | https://www.odg.org.uk/ebsbnew/Wordpress/beaconsfield/ |
| Affiliation | Oxford Diocesan Guild |
| Performances | Search for performances on BellBoardCustomise |
| Peal boards | No peal boards have been uploaded to BellBoard yet The Central Council is collecting photographs of all peal boards, and curating and uploading them to BellBoard. This includes material from earlier systems found here. |
Ring of 8, tenor 19–1–20 in E♭
| Bells | 8 (full-circle ring)Edit details |
| Tenor | 19–1–20 (2176 lb or 987 kg) in E♭ (606.0 Hz) |
| Practices | Fri 20:00 |
| Projects & overhauls | 1977 by Whitechapel Bell Foundry (major overhaul) |
| Tuned | 1977 |
| Peals | View 227 peals in the Felstead Database |
| Additional information | Tuned to old concert pitch (A=454Hz) |
| Bell | Weight | Frequency | Note | Diameter | Dated | Founder | Canons | Turning | Hanging | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 5–2–8 | E♭ | 30.50″ | 1884 | Mears & Stainbank | R | 8 | FC | |||
| 2 | 5–3–2 | D | 31.00″ | 1977 | Whitechapel Bell Foundry | F | N | FC | |||
| 3 | 6–2–7 | C | 33.00″ | 1884 | Mears & Stainbank | R | 8 | FC | |||
| 4 | 7–2–26 | B♭ | 35.00″ | 1884 | Mears & Stainbank | R | 8 | FC | |||
| 5 | 9–1–18 | A♭ | 38.50″ | 1884 | Mears & Stainbank | R | 8 | FC | |||
| 6 | 11–0–24 | G | 41.00″ | 1977 | Whitechapel Bell Foundry | F | N | FC | |||
| 7 | 14–3–18 | F | 44.50″ | 1884 | Mears & Stainbank | R | 8 | FC | |||
| 8 | 19–1–20 | 606.0 | E♭ | 49.75″ | 1884 | Mears & Stainbank | R | 8 | FC |
Other bells
| Bells | Edit details |
| Bell | Weight | Frequency | Note | Diameter | Dated | Founder | Canons | Turning | Hanging | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sanctus | ¾ cwt | 14.00″ | c1870 | ? Brassfoundry |
Details of frame
| Frame | Bells | Year | Material | Maker | Truss | Layout | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 | 1884 | Timber | Mears & Stainbank | 6.A | 8.3 |
Update log
| 02/10/2021 | URL amended [Tim Pett] |
| 22/04/2019 | Sct: (app)wt added; frame Fr1: truss,layout added; 1,3,4,5,7,8: turning amended [John Baldwin via database] |