Bekesbourne, Kent, S Peter
| Place | Bekesbourne S Peter |
| Lieutenancy area | Kent |
| Country | England |
| Historic county | Kent |
| Dove tower ID | 11905 |
| Rings | 6 (full-circle ring), tenor 7–2–16 in ASee below |
| Frames | 2See below |
| Grid reference | TR194554 |
| Latitude & longitude | 51.25620, 1.14432View on map, or get directions from Google MapsList nearest towers |
| Satnav lat & long | No optimised destination for satellite navigation has been submittedAdd details |
| Postcode | CT4 5ET |
| Diocese | Canterbury |
| Church group | Church of England |
| Listed grade | I by Historic England |
| Church heritage record | 1533 |
| URLs | http://kent.lovesguide.com/tower.php?id=13 http://kcacr.org.uk/canterbury-district/towers/towers-details/#Bekesbourne |
| Affiliation | Kent County Association |
| Performances | Search for performances on BellBoardCustomise |
| Peal boards | No peal boards have been uploaded to BellBoard yet The Central Council is collecting photographs of all peal boards, and curating and uploading them to BellBoard. This includes material from earlier systems found here. |
Ring of 6, tenor 7–2–16 in A
| Bells | 6 (full-circle ring)Edit details |
| Tenor | 7–2–16 (856 lb or 388 kg) in A (856.4 Hz) |
| Practices | Mon |
| Projects & overhauls | 2006 by Whites of Appleton (major overhaul) 1884 by Mears & Stainbank (ring created) Ring installed |
| Tuned | 2005 |
| Peals | View 18 peals in the Felstead Database |
| Also | Ground floor ringing chamber |
| Additional information | Tuned to old concert pitch (A=454Hz) |
| Bell | Weight | Frequency | Note | Diameter | Dated | Founder | Canons | Turning | Hanging | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 3–2–22 | 1436.5 | F♯ | 25.75″ | 1890 | Mears & Stainbank | R | FC | |||
| 2 | 4–0–15 | 1282.5 | E | 27.13″ | 1890 | Mears & Stainbank | R | FC | |||
| 3 | 4–1–11 | 1143.5 | D | 29.00″ | 1884 | Mears & Stainbank | R | FC | |||
| 4 | 5–1–15 | 1074.0 | C♯ | 30.88″ | 1884 | Mears & Stainbank | R | FC | |||
| 5 | 5–3–6 | 959.5 | B | 32.75″ | 1884 | Mears & Stainbank | R | FC | |||
| 6 | 7–2–16 | 856.4 | A | 35.88″ | 1884 | Mears & Stainbank | R | FC |
Details of frames
| Frame | Bells | Year | Material | Maker | Truss | Layout | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2 | 1 | c1884 | Timber | Mears & Stainbank | ||||
| 1 | 2, 3, 4, 5, 6 | 1884 | Timber | Mears & Stainbank | 5 |
Update log
| 05/02/2024 | Key amended to more accurately align with nominals. |