Glossop, Derbyshire, All Saints
| Place | Glossop All Saints or Old Glossop |
| Lieutenancy area | Derbyshire |
| Country | England |
| Historic county | Derbyshire |
| Dove tower ID | 11294 |
| Rings | 8 (full-circle ring), tenor 17–0–13 in F♯See below |
| Frames | 2See below |
| Grid reference | SK041948 |
| Latitude & longitude | 53.45021, -1.93916View on map, or get directions from Google MapsList nearest towers |
| Satnav lat & long | A suggested satnav destination for this tower is at 53.44964, -1.93769 View on Google MapEdit details |
| Postcode | SK13 7RU |
| Diocese | Derby |
| Church group | Church of England |
| Listed grade | II by Historic England |
| Church heritage record | 4023 |
| Also | Toilet |
| Affiliation | Derby Diocesan Association |
| Performances | Search for performances on BellBoardCustomise |
| Peal boards | No peal boards have been uploaded to BellBoard yet The Central Council is collecting photographs of all peal boards, and curating and uploading them to BellBoard. This includes material from earlier systems found here. |
Ring of 8, tenor 17–0–13 in F♯
| Bells | 8 (full-circle ring)Edit details |
| Tenor | 17–0–13 (1917 lb or 870 kg) in F♯ (720.0 Hz) |
| Practices | Thu |
| Projects & overhauls | 2018 by TLB Services (major overhaul) Clappers,pulleyboxes,h/s,etc refurbished; frame strengthened 1923 by Gillett & Johnston (ring created) Ring installed |
| Peals | View 113 peals in the Felstead Database |
| Also | Simulator |
| Additional information | Tuned to old concert pitch (A=454Hz) |
| Bell | Weight | Frequency | Note | Diameter | Dated | Founder | Canons | Turning | Hanging | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 4–1–2 | 1440.0 | F♯ | 26.00″ | 1923 | Gillett & Johnston | F | N | FC | ||
| 2 | 4–2–6 | 1351.0 | E♯ | 27.00″ | 1923 | Gillett & Johnston | F | N | FC | ||
| 3 | 5–1–17 | 1200.0 | D♯ | 28.94″ | 1923 | Gillett & Johnston | F | N | FC | ||
| 4 | 6–0–13 | 1080.0 | C♯ | 31.25″ | 1923 | Gillett & Johnston | F | N | FC | ||
| 5 | 7–3–7 | 961.0 | B | 34.13″ | 1923 | Gillett & Johnston | F | N | FC | ||
| 6 | 8–3–12 | 900.0 | A♯ | 35.75″ | 1923 | Gillett & Johnston | F | N | FC | ||
| 7 | 11–3–17 | 812.0 | G♯ | 40.13″ | 1923 | Gillett & Johnston | F | N | FC | ||
| 8 | 17–0–13 | 720.0 | F♯ | 45.00″ | 1923 | Gillett & Johnston | F | N | FC |
Details of frames
| Frame | Bells | Year | Material | Maker | Truss | Layout | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2 | 3, 5 | 1923 | Steel | Gillett & Johnston | 8.1.B.d | 2.X1 | ||
| 1 | 1, 2, 4, 6, 7, 8 | 1880 | Timber | John Warner & Sons | 6.A | 6.4 |
Update log
| 11/05/2023 | Frame Fr1: date, maker amended [Information provided by John Eisel; deduced by examination of photographic evidence and contemporary newspaper reports] |
| 21/03/2022 | Frame Fr2: layout amended (provisional scheme) [Tim Jackson] |
| 28/06/2020 | Frame Fr1: maker,truss amended; frame Fr2: truss,layout amended [Tim Jackson via e-mail] |
| 31/03/2019 | Presence of simulator noted [Alan Burlison via e-mail] |
| 31/03/2019 | 1-8: turning added [Alan Burlison via 00013363] |
| 23/01/2019 | Frame Fr1: maker amended [Alan Burlison via e-mail] |