Woodchester, Gloucestershire, S Mary
| Place | Woodchester S Mary |
| Lieutenancy area | Gloucestershire |
| Country | England |
| Historic county | Gloucestershire |
| Dove tower ID | 11107 |
| Rings | 6 (full-circle ring), tenor 9–3–23 in A♭See below |
| Frames | 2See below |
| Grid reference | SO839026 |
| Latitude & longitude | 51.72239, -2.23343View on map, or get directions from Google MapsList nearest towers |
| Satnav lat & long | No optimised destination for satellite navigation has been submittedAdd details |
| Postcode | GL5 5PD |
| Diocese | Gloucester |
| Church group | Church of England |
| Listed grade | II* by Historic England |
| Church heritage record | 5639 |
| URL | http://www.bagleybells.co.uk/towers/glos.htm#WOODCHESTE |
| Affiliation | Gloucester and Bristol Diocesan Association |
| Performances | Search for performances on BellBoardCustomise |
| Peal boards | No peal boards have been uploaded to BellBoard yet The Central Council is collecting photographs of all peal boards, and curating and uploading them to BellBoard. This includes material from earlier systems found here. |
Ring of 6, tenor 9–3–23 in A♭
| Bells | 6 (full-circle ring)Edit details |
| Tenor | 9–3–23 (1115 lb or 506 kg) in A♭ (807.5 Hz) |
| Projects & overhauls | 1956 (major overhaul) |
| Tuned | 1956 |
| Peals | View 19 peals in the Felstead Database |
| Additional information | Tuned to old concert pitch (A=454Hz) |
| Bell | Weight | Frequency | Note | Diameter | Dated | Founder | Canons | Turning | Hanging | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 4–3–13 | 1354.0 | F | 28.50″ | 1759 | Abel Rudhall | Y | Y | FC | ||
| 2 | 4–3–18 | 1214.5 | E♭ | 28.75″ | 1956 | Mears & Stainbank | F | N | FC | ||
| 3 | 5–2–6 | 1081.5 | D♭ | 31.00″ | 1956 | Mears & Stainbank | F | N | FC | ||
| 4 | 6–0–8 | 1012.0 | C | 33.00″ | 1793 | John Rudhall | Y | Y | FC | ||
| 5 | 7–2–4 | 907.5 | B♭ | 35.50″ | c1499† | Bristol foundry | Y | Y | FC | ||
| 6 | 9–3–23 | 807.5 | A♭ | 38.50″ | 1738 | Abel Rudhall | Y | Y | FC |
Details of frames
| Frame | Bells | Year | Material | Maker | Truss | Layout | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2 | 4 | 1956 | Cast iron | Mears & Stainbank | 8.3.A.h | 1 | ||
| 1 | 1, 2, 3, 5, 6 | 1956 | Cast iron | Mears & Stainbank | 8.3.A.h | 5.1 |
Update log
| 19/06/2022 | Frame Fr1,Fr2: truss, layout added; Frame Fr2: material amended [Malcolm Taylor] |
| 04/08/2020 | 1-6: turning added [John Baldwin via database] |