Whitchurch, Buckinghamshire, S John Ev
| Place | Whitchurch S John Ev |
| Unitary authority | Buckinghamshire |
| Lieutenancy area | Buckinghamshire |
| Country | England |
| Historic county | Buckinghamshire |
| Dove tower ID | 10730 |
| Rings | 6 (full-circle ring), tenor 12–3–18 in F♯See below Other bellsSee below |
| Frames | 2See below |
| Grid reference | SP802208 |
| Latitude & longitude | 51.88072, -0.83524View on map, or get directions from Google MapsList nearest towers |
| Satnav lat & long | No optimised destination for satellite navigation has been submittedAdd details |
| Postcode | HP22 4JY |
| Diocese | Oxford |
| Church group | Church of England |
| Listed grade | II* by Historic England |
| Church heritage record | 9934 |
| URL | https://cbucks.odg.org.uk/wordpress/towers/6-bells/whitchurch/ |
| Affiliation | Oxford Diocesan Guild |
| Performances | Search for performances on BellBoardCustomise |
| Peal boards | No peal boards have been uploaded to BellBoard yet The Central Council is collecting photographs of all peal boards, and curating and uploading them to BellBoard. This includes material from earlier systems found here. |
Ring of 6, tenor 12–3–18 in F♯
| Bells | 6 (full-circle ring)Edit details |
| Tenor | 12–3–18 (1446 lb or 656 kg) in F♯ (720.0 Hz) |
| Practices | Tue |
| Projects & overhauls | 1975 by Whites of Appleton (major overhaul) Bell 5/6 recast; bells tuned and rehung with all new fittings in a new timber frame. |
| Tuned | 1975 |
| Peals | View 8 peals in the Felstead Database |
| Also | Ground floor ringing chamber |
| Additional information | Tuned to old concert pitch (A=454Hz) |
| Bell | Weight | Frequency | Note | Diameter | Dated | Founder | Canons | Turning | Hanging | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 5–1–15 | 1216.0 | D♯ | 29.50″ | 1680 | Henry II Bagley | Y | 4 | FC | ||
| 2 | 6–1–4 | 1080.0 | C♯ | 32.00″ | 1797 | John Briant | R | 4 | FC | ||
| 3 | 6–3–20 | 964.0 | B | 32.38″ | 1619† | ? Robert Oldfield | Y | 4 | FC | ||
| 4 | 8–1–19 | 908.0 | A♯ | 36.38″ | 1619 | ? Robert Oldfield | Y | 4 | FC | ||
| 5 | 9–2–7 | 808.0 | G♯ | 38.88″ | 1975 | Whitechapel Bell Foundry | F | N | FC | ||
| 6 | 12–3–18 | 720.0 | F♯ | 41.38″ | 1797 | Thomas I Mears | R | 4 | FC |
Other bells
| Bells | Edit details |
| Bell | Weight | Frequency | Note | Diameter | Dated | Founder | Canons | Turning | Hanging | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sanctus | 1¼ cwt | E | 18.63″ | 1708 | Chandler (generic) | Y | 4 | S |
Details of frames
| Frame | Bells | Year | Material | Maker | Truss | Layout | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 9 [1] | Sanctus | Steel | 10 | |||||
| 1 | 1, 2, 3, 4, 5, 6 | 1975 | Iroko | Whites of Appleton | 6.A | 6.1 |
Notes
[1]Position of the frame
Frame Fr9 is made of steel angle-section cantilevered from frame Fr1 at the end of the pit for bell 3/6.
Published: 18/03/2026
Update log
| 18/03/2026 | Whites project: date amended and tuning added. 5: year amended. 1,3,4: founder amended. 1-6 turning added. Sanctus details added. Fr9 added. [Bucks B&B, Smith] |
| 27/02/2026 | 1-6: nominal added, note amended; OCP tuning noted [Nigel Taylor's personal tuning records #009903] |