Royal Leamington Spa, Warwickshire, S Peter Ap (RC)
| Place | Royal Leamington Spa S Peter Ap or Leamington Spa Shown in county lists as Royal Leamington, S Peter |
| Lieutenancy area | Warwickshire |
| Country | England |
| Historic county | Warwickshire |
| Dove tower ID | 10708 |
| Rings | 8 (full-circle ring), tenor 16–0–4 in F♯See below Other bellsSee below |
| Frames | 3See below |
| Grid reference | SP316656 |
| Latitude & longitude | 52.28838, -1.53724View on map, or get directions from Google MapsList nearest towers |
| Satnav lat & long | No optimised destination for satellite navigation has been submittedAdd details |
| Postcode | CV32 5BB |
| Archdiocese | Birmingham |
| Church group | Roman Catholic Church |
| Listed grade | II by Historic England |
| URL | http://warksbells.co.uk/leamington-spa-rc/ |
| Affiliation | Coventry Diocesan Guild |
| Performances | Search for performances on BellBoardCustomise As of last night, BellBoard listed 74 performances here, of which none were peals and 11 were in the last two years |
| Peal boards | No peal boards have been uploaded to BellBoard yet The Central Council is collecting photographs of all peal boards, and curating and uploading them to BellBoard. This includes material from earlier systems found here. |
Ring of 8, tenor 16–0–4 in F♯
| Bells | 8 (full-circle ring)Edit details |
| Tenor | 16–0–4 (1796 lb or 815 kg) in F♯ (720.0 Hz) |
| Projects & overhauls | 1905 by John Taylor & Co (ring created) Ring installed |
| Peals | No peals listed in the Felstead Database |
| Additional information | Ellacombe apparatus Tuned to old concert pitch (A=454Hz) |
| Bell | Weight | Frequency | Note | Diameter | Dated | Founder | Canons | Turning | Hanging | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 4–3–15 | 1444.0 | F♯ | 26.63″ | 1905 | John Taylor & Co | F | N | FC | ||
| 2 | 5–0–11 | 1359.5 | E♯ | 27.63″ | 1905 | John Taylor & Co | F | N | FC | ||
| 3 | 5–2–3 | 1210.0 | D♯ | 29.50″ | 1905 | John Taylor & Co | F | N | FC | ||
| 4 | 6–0–27 | 1081.0 | C♯ | 31.50″ | 1905 | John Taylor & Co | F | N | FC | ||
| 5 | 7–1–18 | 961.0 | B | 34.00″ | 1905 | John Taylor & Co | F | N | FC | ||
| 6 | 8–0–0 | 904.0 | A♯ | 35.50″ | 1905 | John Taylor & Co | F | N | FC | ||
| 7 | 11–1–26 | 809.5 | G♯ | 39.50″ | 1905 | John Taylor & Co | F | N | FC | ||
| 8 | 16–0–4 | 720.0 | F♯ | 44.50″ | 1905 | John Taylor & Co | F | N | FC |
Other bells
| Bells | Edit details |
| Bell | Weight | Frequency | Note | Diameter | Dated | Founder | Canons | Turning | Hanging | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Angelus | 1–0–6 | 1807.0 | A | 16.00″ | 1852 | John Taylor & Son | Y | N |
Details of frames
| Frame | Bells | Year | Material | Maker | Truss | Layout | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2 | 1, 2, 5 | 1905 | Cast iron | John Taylor & Co | 8.3.D.a | 3.3 | ||
| 1 | 3, 4, 6, 7, 8 | 1905 | Cast iron | John Taylor & Co | 8.3.D.a | 5.12 R | ||
| – 1.1 | Angelus | 2005 | Steel | 8.1.A |
Update log
| 05/02/2024 | Key amended to more accurately align with nominals. |
| 19/07/2021 | Ellacombe added [Mike Chester via Email] |
| 08/08/2020 | Ang: frameid amended; fr1,fr2: truss,layout added; [Tim Jackson via e-mail] |
| 08/08/2020 | fr1A: details added [Tim Jackson via e-mail] |