Cobham, Kent, S Mary Magd
| Place | Cobham S Mary Magd |
| Lieutenancy area | Kent |
| Country | England |
| Historic county | Kent |
| Dove tower ID | 13455 |
| Rings | 6 (full-circle ring), tenor 13–3–13 in FSee below |
| Frames | 1See below |
| Grid reference | TQ669683 |
| Latitude & longitude | 51.38989, 0.39815View on map, or get directions from Google MapsList nearest towers |
| Satnav lat & long | No optimised destination for satellite navigation has been submittedAdd details |
| Postcode | DA12 3BG |
| Diocese | Rochester |
| Church group | Church of England |
| Listed grade | I by Historic England |
| Church heritage record | 10952 |
| URLs | http://kent.lovesguide.com/tower.php?id=48 http://kcacr.org.uk/rochester-district/towers/towers-details/#Cobham |
| Affiliation | Kent County Association |
| Performances | Search for performances on BellBoardCustomise |
| Peal boards | No peal boards have been uploaded to BellBoard yet The Central Council is collecting photographs of all peal boards, and curating and uploading them to BellBoard. This includes material from earlier systems found here. |
Ring of 6, tenor 13–3–13 in F
| Bells | 6 (full-circle ring)Edit details |
| Tenor | 13–3–13 (1553 lb or 704 kg) in F (680.5 Hz) |
| Projects & overhauls | 1994 by Whitechapel Bell Foundry (major overhaul) |
| Tuned | 1994 |
| Peals | View 18 peals in the Felstead Database |
| Additional information | Tuned to old concert pitch (A=454Hz) |
| Bell | Weight | Frequency | Note | Diameter | Dated | Founder | Canons | Turning | Hanging | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 4–0–26 | 1144.0 | D | 28.06″ | 1907 | Gillett & Johnston | F | 8 | FC | ||
| 2 | 5–1–13 | 1019.5 | C | 31.19″ | 1632† | Joseph Hatch | Y | 8 | FC | ||
| 3 | 7–1–14 | 908.0 | B♭ | 33.94″ | 1994 | Whitechapel Bell Foundry | F | N | FC | ||
| 4 | 8–3–9 | 856.0 | A | 37.00″ | 1623† | Joseph Hatch | Y | 8 | FC | ||
| 5 | 10–2–19 | 764.5 | G | 40.31″ | 1632† | Joseph Hatch | R | 8 | FC | ||
| 6 | 13–3–13 | 680.5 | F | 44.25″ | 1632† | Joseph Hatch | R | 8 | FC |
Details of frame
| Frame | Bells | Year | Material | Maker | Truss | Layout | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1, 2, 3, 4, 5, 6 | 1994 | Cast iron | Whitechapel Bell Foundry | 8.3.A.h | 6.1 |
Update log
| 24/08/2022 | 3: weight amended; 1-6: turning added [Nigel Taylor's personal tuning records] |